Rodzaje przekaźników

Posted by     gru 4, 2018     Home    0 Komentarze
Rodzaje przekaźników

Przekaźniki przemysłowe służą do wywołania zmiany stanu w obwodach. Te urządzenia reagują między innymi na zmianę napięcia lub natężenia prądu czy temperatury. Zwykle stosuje się je jako urządzenia, które reagują na wzrost lub spadek wartości, którą mają mierzyć.

Najpopularniejsze rodzaje przekaźników przemysłowych

Rodzaje przekaźników

Te urządzenia dzielą się na kilka typów. Każdy z nich mierzy inną wartość. Ze względu na nią wyróżniamy między innymi:

Wyróżnia się także przekaźniki miniaturowe. Często spotkać można przekaźnik 6V czy 9V. Możesz także zetknąć się z przekaźnikiem półprzewodnikowym, zwanym także przekaźnikiem statycznym.

Rodzaje przekaźników

Przekaźniki instalacyjne

To jedne z najpopularniejszych urządzeń tego typu na rynku. Prąd, który przechodzi przez cewkę, wywołuje w przekaźniku pole magnetyczne – tym samym przyciąga kotwiczkę, która zamyka/otwiera grupę styków. Przekaźniki instalacyjne działają na zasadzie elektromagnesu.

Przekaźniki czasowe

Ten rodzaj przekaźników stosowany jest zwykle w domach bądź w różnych systemach automatyki przemysłowej. Często korzysta się z nich w systemach oświetlenia, ogrzewania bądź w wentylacji. Przekaźniki czasowe umożliwiają cykliczną realizację zadań.

Rodzaje przekaźników

Przekaźniki bistabilne

Te przekaźniki, nazywane także przekaźnikami impulsowymi, umożliwiają włączanie i wyłączenie oświetlenia z różnych miejsc. Można spotkać je na klatkach schodowych, ale montuje się je również w sypialniach (np. jeden włącznik umieszcza się przy drzwiach, a drugi – przy łóżku). Najpopularniejszym modelem, który można kupić w sklepach, jest przekaźnik 230V czy przekaźnik bistabilny 12V.

Przekaźniki bezpieczeństwa

Często umieszcza się je w silnikach albo dużych maszynach przemysłowych. W momencie gdy wykryją zagrożenie (np. za duże lub za małe napięcie) ich zadaniem jest zatrzymanie układów i poinformowanie o niebezpieczeństwie, a także w przypadku zwarcia dokonują rozwarcia obwodów i odcinają urządzenie od zasilania.

Zastosowanie przekaźników przemysłowych

Przekaźniki przemysłowe najczęściej służą do informowania o zagrożeniu, jak przekaźniki bezpieczeństwa, lub do ustawienia czasowej realizacji zadań, jak to ma miejsce w przypadku przekaźników czasowych. Zwykle jednak reagują na wzrost lub spadek konkretnej wartości, którą mierzą. To niezbędne urządzenia w prawie każdym warsztacie lub domu, dlatego warto dbać o ich regularną wymianę i kontrolę zużycia.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze