Przekaźnik bistabilny - do czego służy?

Posted by     gru 7, 2018     Home    0 Komentarze
Przekaźnik bistabilny - do czego służy?

Wiele osób zastanawia się do czego służy przekaźnik bistabilny i czy jego montaż w domu jest konieczny. To urządzenie umożliwia włączanie i wyłączanie oświetlenia z dowolnej liczby miejsc, dlatego nie są niezbędne w każdym domu, jednak w niektórych mieszkaniach na pewno znacznie ułatwią życie

Przekaźnik bistabilny – do czego służy?

Przekaźniki bistabilne są bardzo wygodne w takich miejscach, jak korytarze, sypialnie czy pomieszczenia przechodnie. Dzięki możliwości sterowania oświetleniem z różnych lokalizacji przy pomocy różnych przycisków domownicy mogą na przykład włączać i wyłączać lampkę nocną wchodząc do sypialni lub bezpośrednio przed pójściem spać.

Oczywiście te urządzenia montowane są nie tylko w domach, ale także w warsztatach czy w biurach – wszędzie tam, gdzie włączanie i wyłączanie światła z różnych lokalizacji będzie praktyczniejsze. Jeżeli w warsztacie czy na hali znajduje się kilka wyjść, to zainstalowanie przekaźników bistabilnych jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ każdorazowe wracanie się z jednego końca pomieszczenia na drugi byłoby stratą czasu. Podobna sytuacja jest przy załączaniu i gaszeniu światła w korytarzu.

Przekaźnik bistabilny - do czego służy?

Przekaźniki impulsowe – wygoda i oszczędność

Przekaźnik bistabilny nazywany jest także przekaźnikiem impulsowym, ponieważ urządzenie generuje impuls, który jest wysyłany do instalacji oświetleniowej. Przekaźniki bistabilne można zróżnicować ze względu na konstrukcję lub zasadę działania. Najpopularniejsze są przekaźniki impulsowe, które wymagają wciśnięcia klawisza zarówno do włączenia, jak i wyłączenia światła. Innym rodzajem są urządzenia, które mają wbudowany automatyczny wyłącznik czasowy: jest on najczęściej stosowany na klatkach schodowych.

Mamy nadzieję, że już wiesz do czego służy przekaźnik bistabilny i w jakim celu się go stosuje. Są niezwykle efektywne, jeżeli chodzi o ograniczenie kosztów energii elektrycznej. Wynika to z tego, że przekaźniki bistabilne pobierają prąd jedynie w momencie otwierania, przełączania lub zamykania obwodu. Jeżeli więc potrzebujesz rozwiązania, które umożliwi Ci wyłączanie i włączanie oświetlenia z różnych lokalizacji, a także chciałbyś, by było ono energooszczędne, to nie musisz już się zastanawiać: do tego właśnie służą przekaźniki bistabilne.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze