Przekaźniki czasowe - zastosowanie oraz zasada działania

Posted by     lip 2, 2018     Home    0 Komentarze
Przekaźniki czasowe - zastosowanie oraz zasada działania

Przekaźniki czasowe to stosunkowo proste urządzenia, które spełniają jednak bardzo przydatne i ważne funkcje. Mają one zastosowanie w wielu układach automatyki przemysłowej oraz domowej, gdzie umożliwiają automatyczne czasowe sterowanie urządzeniami. Dzięki nim możliwe jest na przykład opóźnione załączanie i wyłączanie oświetlenia. Jak działają przekaźniki czasowe? Do jakich instalacji są wykorzystywane?

Zastosowanie i funkcje przekaźników czasowych

Jak już zostało wspomniane, przekaźniki czasowe wykorzystywane są zarówno w instalacjach przemysłowych, jak i domowych. Gdzie konkretnie możemy je spotkać?

Przekaźniki czasowe mają zastosowanie na przykład w układach sterowania:

  • oświetleniem,
  • ogrzewaniem,
  • wentylacją.

Wszędzie tam służą do automatycznego sterowania załączaniem oraz wyłączaniem wykorzystywanych urządzeń. Dzięki nim możliwe jest między innymi:

  • opóźnienie załączania,
  • opóźnienie wyłączania,
  • załączanie cykliczne,
  • wyłączanie cykliczne.

Załączanie i wyłączanie cykliczne oznacza, że czynności te mogą być wykonywane w określonych odstępach czasu, które zostały wcześniej ustawione przez użytkownika.

Automatyczne sterowanie oświetleniem na klatce schodowej

Częstym zastosowaniem przekaźników czasowych są instalacje oświetleniowe na klatkach schodowych. Ich zadaniem jest wówczas opóźnione wyłączanie oświetlenia. Światło jest wyłączane wtedy, kiedy minie ustalony (ustawiony wcześniej) czas, na przykład jedna minuta. Rozwiązanie takie jest bardzo korzystne z punktu widzenia ekonomicznego. Dzięki niemu oświetlenie jest włączone tylko wtedy, kiedy jest rzeczywiście potrzebne. Nie świeci się bez potrzeby, na przykład kiedy klatka schodowa jest pusta, nikt w niej nie przebywa. Pozwala to poczynić spore oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

Rodzaje przekaźników czasowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje przekaźników czasowych, na przykład:

  • jednofunkcyjne,
  • wielofunkcyjne,
  • z opóźnionym odpadaniem.

Przekaźnik czasowy z opóźnionym odpadaniem wykorzystywany jest w celu podtrzymania zasilania urządzenia przez wyznaczony czas po tym, jak zaniknie napięcie sterujące. Przekaźniki czasowe z opóźnionym odpadaniem możemy spotkać na przykład w łazienkowych systemach wentylacyjnych, w których wentylacja jest załączana wraz z oświetleniem. Zadaniem przekaźnika jest wówczas podtrzymanie na jakiś czas pracy wentylatora po tym, jak zostanie wyłączone oświetlenie.

Gdzie kupić przekaźniki czasowe?

Miejscem, gdzie można kupić wysokiej jakości przekaźniki czasowe jest sklep internetowy Przekaźniki24.pl. Jego klienci mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne ceny, ale także fachowe doradztwo. Jeśli nie wiesz, jakie przekaźniki czasowe wybrać, urządzenia jakiego producenta są najlepsze, to skorzystaj z oferty właśnie tego sklepu. Doświadczeni pracownicy Przekaźniki24.pl służą fachowym doradztwem na każdym etapie zamówienia.

Related Posts:

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze